close
تبلیغات در اینترنت
خرید هاست
تقویت حافظه و آرامش با کندر

تقویت حافظه و آرامش با کندر

تقویت حافظه و آرامش با کندر

 

کندر ارزشي برابر طلا دارد و توسط مصريان، يهوديان، يونانيان، روميان و ايرانيان براي اهداف عمومي و روحي مصرف مي‌شده است. 

خاستگاه کندر آفريقاي جنوبي  خصوصاً سومالي، عمان و يمن است. کندر از درختي به نام Olibanum به دست مي‌آيد.

شهرت درخت کندر، به خاطر اين است که پس از بريدن تنه‌اش به قسمت‌هاي کوچک‌تر، شيره‌ي سفيد شير مانندي از آن خارج مي‌شود که اين قطرات با گذشت کمتر يا بيشتر از دو هفته پس از از دست دادن رطوبتش و خشک شدن (غليظ شدن) تبديل به يک صمغ نارنجي - قهوه‌اي مي‌شود که با نام  کندر (Frankincense ) شناخته مي‌شود؛ که نيمه‌ي اول نام آن (Frank) به معني خالص و پاک  و قسمت دوم آن  به معني دود کردن است.

 

 

براي گرفتن روغن کندر، بايد قبل از سخت شدن کامل کندر اقدام کرد و بهتر است فرايند روغن کشي با حضور دي اکسيد کربن انجام شود تا کليه‌ي خواص آن حفظ شود. حدود 50000 هزار سال به عنوان بخور خوشبو استفاده مي‌شده است و حتي امروزه در کليساها و معابد  به عنوان بخور (شبيه عود) در بسياري از نقاط جهان استفاده مي‌شود.  

کندر و روغن به دست آمده از آن  خواص مفيد سلامتي و پزشکي دارد و حتي در برخي مناطق به خاطر قدرت معجزه آسا و اسرارآميز آن مورد توجه قرار گرفته است.

محققان در بسياري از تحقيقات به بررسي خواص کندر و روغن آن پرداخته‌اند که دامنه‌ي بسيار وسيع داشته و به نتايج قابل اهميتي دست يافته‌اند.

 

فوايد کندر و روغن کندر

* روغن کندر خواص ضد عفوني کننده و گندزدايي و ضد ميکروبي دارد. از آن مي‌توان در زخم‌ها براي جلوگيري از کزاز استفاده کرد و براي عفونت‌هاي داخلي هم مفيد و موثر است.

* کندر خواص ضد التهابي داشته و براي بهبود بيماري‌هاي التهابي روده بسيار مفيد است. روغن کندر براي معده درد و ناراحتي‌ها و دردهاي شکمي خوب است و باعث بهتر شدن هضم و حتي کم کردن گازهاي روده مي‌شود.

* براي برطرف کردن جاي زخم صورت و بدن مفيد است. تغييرات پوستي حاصل از جوش، آکنه، آبله و ... مي‌تواند با استفاده از روغن کندر بر طرف شود.

* به حفظ عملکرد کليوي کمک مي‌کند. به توليد مناسب ادرار کمک کرده و باعث خروج سموم از بدن از طريق ادرار مي‌شود.

* موثر در کاهش فشار خون است و در توليد مجدد سلول‌هاي سالم بسيار مفيد است.

اثرات مفيد کندر در کاهش قند خون، کاهش چربي خون و محافظت از کبد در بسياري از بررسي‌ها مشاهده شده است

* در خانم‌ها در طي دوره‌ي عادت ماهانه براي بهبود سردرد، تهوع و معده درد مفيد است و ممکن است قاعدگي‌هاي سنگين با روغن کندر، متعادل شود.

 

 

* در آرامش فکر، روح و روان و آسودگي بسيار موثر است؛ و علت اصلي استفاده از آن در اماکن مذهبي به عنوان بخور (عود) همين است؛ و حتي اثرات مفيدي در بي خوابي دارد.

* در مصر باستان از روغن کندر به عنوان ماسک صورت براي سلامت نگه داشتن پوست، بهبود جاي زخم، جلوگيري از چروک خوردن و جوان و نرم نگه داشتن پوست استفاده مي‌شده است.

* براي برطرف کردن شک و مساعد شدن حال کساني که از شک زياد رنج مي‌برند، کم کردن ضعف اعصاب و استرس از آن استفاده مي‌شود. همچنين براي افرادي که از کابوس‌هاي شبانه و خستگي رنج مي‌برند و براي جوان سازي فکر و بدن از آن استفاده مي‌شود.

* خاصيت کندر در تعديل سيستم ايمني مورد بررسي قرار گرفته است. روغن کندر براي محافظت در برابر سرماخوردگي و راحتي ماهيچه‌ها و دردهاي مفاصل مفيد است و در درمان روماتيسم و حتي آرتريت بسيار موثر است. 

* کندر همچنين در کودکان براي بهبود بلع و تنفس‌هاي عميق مفيد مي‌باشد.

* در مطالعات باليني و سلولي مختلف اثرات ضد سرطاني قدرتمندي در کندر ديده شده است.

* کندر در تقويت حافظه و رفع فراموشي و ضعف حافظه بسيار موثر است. پيامبر اسلام بر خوردن کندر در دوران بارداري بسيار تاکيد کرده‌اند؛ و همچنين خوردن آن را براي بهبود و افزايش حافظه توصيه کرده‌اند.

* اثرات مفيد کندر در کاهش قند خون، کاهش چربي خون و محافظت از کبد در بسياري از بررسي‌ها مشاهده شده است.

 

راحله باباپور

بخش تغذيه و آشپزي تبيان

 

منبع: http://www.tebyan.net

 [ شنبه 30 دي 1396 ] [ 23:45 ] [ درآمد مجازی ]

[ نظرات () ]