close
تبلیغات در اینترنت
خرید هاست
ریسک ها و مخاطرات سرمایه گذاری در حوزه ارز دیجیتال - بیت کوین

ریسک ها و مخاطرات سرمایه گذاری در حوزه ارز دیجیتال - بیت کوین

چند وقتی است که تب خرید بیت کوین کل جهان و پیرو آن، ایران را فرا گرفته است.بر همین اساس در رسانه های داخلی و خارجی بحثهای بسیاری پیرامون بیت کوین و بایدها و نبایدهای آن انجام شده است. همانطور که مستحضر هستید، مجموعه «پیمنت۲۴» با مشارکت و همکاری دو مجموعه دیگر (لیون کامپیوتر و صرافی ستاره سهیل) در تاریخ ۲۵ مهرماه امسال (96) ، اولین همایش بیت کوین و ارزهای دیجیتال در ایران را برگزار کرد.

مهمترین هدف ما از برگزاری این همایش، آشنا کردن مردم و بالا بردن سطح دانش آنها پیرامون این فناوری جدید و فرهنگ سازی در این حوزه بود که به لطف خدا با استقبال کم نظیری مواجه شد. همزمان با این همایش، ارزش بیت کوین هم به دلیل تحولات جهانی روز به روز سیر صعودی پیدا کرد، تا آنجا که در کمتر از یکسال گذشته با رشدی معادل ۱۸۰۰ درصد مواجه شد. البته سایر ارزهای دیجیتال هم از این قافله عقب نماندند و اکثر آنها در طول این مدت رشد نسبتا خوبی را تجربه کردند.

موج استقبال مردم سراسر دنیا از بیت کوین تا جایی پیش رفت که بر اساس گزارش خبرگزاری بلومبرگ، میزان جستجوی کلمه کلیدی «خرید بیت کوین» از «خرید طلا» در نیمه دوم سال ۲۰۱۷ پیشی گرفت. مردم ایران هم از این قاعده مستثنی نبودند و به واسطه داغ شدن بحث افزایش شدید ارزش بیت کوین، با مقاصد گوناگون در زمینه خرید و فروش ورود پیدا کردند. اما شاید خیلی ها این سوال برایشان مطرح باشد که چه میزان از سرمایه خود را صرف خرید بیت کوین کنند. آیا اصلا ورود به آن جایز است؟ چه ریسک ها و خطراتی میتواند متوجه آنها باشد.

مجموعه پیمنت۲۴، بیش از ۸ سال در حوزه ارزهای الکترونیک و دیجیتال سابقه فعالیت دارد. بنده به نمایندگی از طرف این مجموعه، طی مصاحبه با بخش های خبری صدا و سیما ،روزنامهها، سایت های خبری و.... که تاکنون صورت گرفته، روی این نکته تاکید کردهام که اگر کسی قصد ورود به این حوزه را دارد، حتما با دانش و آگاهی کامل به آن وارد شود.همین طور اشاره کردم که هیچگاه تا زمانی که کاملا به تمامی جوانب ارزهای دیجیتال و ریسکهای مختلف سرمایه گذاری در آن احاطه کافی پیدا نکردهاید، سرمایه اصلی خود را وارد آن نکنید.

درست است که طی سال های گذشته خصوصا یکسال اخیر، روند رو به رشد بیت کوین صعودی بوده اما باید توجه داشته باشید که به دلیل نوپا بودن آن برای بسیاری از قانونگذاران در کشورهای مختلف،نمیتوان با قطعیت گفت که این روند رو به رشد ادامه دارد و ممکن است حداقل در بدترین حالت، با در نظر گرفتن احتمال یک درصد، این رشد متوقف شده یا به شدت روند آن نزولی شود. خصوصا برای کسانی که به قصد سرمایهگذاری کوتاه مدت به آن نگاه میکنند ورود به این حوزه به هیچ وجه توصیه نمیشود.

 

افرادی که سرمایه خود را به این حوزه وارد میکنند، معمولا از سه دسته زیر هستند:

۱. کسانی که صرفا بر اساس شنیدهها و بدون داشتن اطلاعات کافی، سرمایه خود را وارد این کار میکنند

۲. کسانی که با آگاهی کامل و سنجیده و با پذیرش ریسک سرمایهگذاری در این حوزه، با هدف سرمایهگذاری بلند مدت به آن وارد میشوند

۳. کسانی که با داشتن تخصص و دانش لازم و جهت ترید (تبادل و معامله) ارزهای رمزپایه به یکدیگر، سرمایه خود را وارد این کار میکنند

 

توصیه ما به مردم عزیز این است که حتما با دانش و آگاهی کامل وارد این حوزه شوند. صرف اینکه شنیدهاید قیمت بیت کوین طی ماه های گذشته چندین درصد رشد داشته، هیجانی نشوید و زود تصمیم نگیرید. نکته مهمتر اینکه، پس از کسب دانش و احاطه کافی به موضوع، اگر تصمیم گرفتید سرمایه خود را وارد این کار کنید، آن بخش از سرمایه خود را وارد این عرصه کنید که میدانید حتی اگر کامل از دست برود، هیچ تاثیری در زندگی شما نخواهد گذاشت. به این موضوع هم توجه داشته باشید که تهیه بیت کوین در ایران، مانند خیلی دیگر از کشورها کمی سخت و کمیاب است. همچنین نوسانات قیمتی آن در طول روز بسیار زیاد است. به همین خاطر اختلاف بین خرید و فروش در آن تا حدی بالا است. بنابراین باید بدانید اگر برای کوتاه مدت قصد خرید و سپس فروش آن را دارید، ممکن است این کار اصلا برایتان صرفه اقتصادی نداشته باشد.

اما در کنار همه اینها طبق مشاهدات خود برای کسانی که از دانش و تخصص کافی برخوردارند بازار بسیار جذابی بوده و همچنین در بین مشتریان خود داشته ایم کسانی را که بواسطه فروش بیت کوین به ما توانسته اند سرمایه های کلان خود حاصل از تجارت ، فروش ملک و ... را بدون هیچگونه مشکلی و صرفنظر از مشکل تبادلات مالی بین المللی (سوئیفت) از طریق بیت کوین به داخل کشور بیاورند.

نکته حائز اهمیت بعدی این است که شما باید یک سری نکات امنیتی و نحوه نگهداری از این نوع ارزها را کاملا مدنظر قرار دهید. زیرا یکی از ویژگی این نوع ارزها، غیرقابل برگشت بودن آنها پس از ارسال به کیف پول دیگر و انجام تراکنش است، بنابراین اگر به هر طریقی سیستم شما از امنیت لازم برخوردار نباشد، امکان به سرقت رفتن ارزهای دیجیتال شما،بسیار بالا است و ضرر آن قابل جبران نیست.

 به کلیه مشتریان توصیه می کنیم جهت نگهداری از ارزهای مجازی خود، نکات زیر را مدنظر قرار دهند:

 1. امنترین روش نگهداری این نوع ارزها تهیه یک کیف پول سخت افزاری است که میتوانید جهت تهیه آن از طریق مجموعه پیمنت۲۴ یا سایر مراکز معتبر اقدام کنید.
 2. در صورتی که قصد تهیه کیف پول سخت افزاری را ندارید ، کیف پول خود را روی یکی از سایت های ارائه دهنده کیف پول مجازی ایجاد کنید. در حال حاضر پیشنهاد ما استفاده از سایت BlockChain.info می باشد اما توجه کنید که هرگز برای ایجاد اکانت از آی پی ایران استفاده نکنید

۳. از امنیت سیستم کامپیوتری خود اطمینان کافی حاصل کنید و اطلاعات کیف پولهای سخت افزاری یا آنلاین خود را از دسترس عموم دور نگه دارید.

 

بیت کوین در ایران فرصت یا تهدید؟

ما طی مکاتباتی که با سایر نهادهای تصمیم گیرنده و قانونگذار در کشور داشتیم، طرحهای پیشنهادی خود را به آنها ارائه کردهایم. از آنجایی که معتقدیم وضع قوانین صحیح، بهتر از غیرقانونی کردن و توسل به ابزار زور است، لذا از هیچ تلاشی جهت فرهنگ سازی، اطلاع رسانی و اشتراک دانش و تجربه خود با مراجع قانونی و تصمیم گیر دریغ نمیکنیم .

شاید بد نباشد بدانید از مجموع ۱۹۵کشور در دنیا، در حال حاضر ۶۸کشور بیت کوین را قانونی اعلام کردهاند. در ۶ کشور بیت کوین غیرقانونی است و در ۱۲۱ کشور باقیمانده هم هنوز قانون مشخصی برای آن وضع نشده است . کشور ما، ایران هم در فهرست کشورهایی قرار دارد که هنوز قانون مشخصی برای بیت کوین و ارزهای رمزپایه در آن وضع نشده است.

موروکو ، بولیوی ، اکوادور ، قرقیزستان ، بنگلادش و نپال، کشورهایی هستند که بیت کوین در آنها غیرقانونی اعلام شده است.

 

چالشها و پیامدهای موضع قانونگذار نسبت به بیت کوین در ایران

 1. اگر قانونی اعلام گردد:

اگر دولت و به طبع آن بانک مرکزی پذیرش بیت کوین در ایران را قانونی اعلام کنند، اتفاقاتی که میافتد به این شرح است:

 • ساماندهی خرید و فروش آن در بازار توسط صرافیهای مجاز از طریق سیستمهای احراز هویت و جلوگیری از کلاهبرداری، پولشویی و ...
 • متعادل شدن حجم عرضه و تقاضا و در نتیجه پایین آمدن نرخ نهایی تهیه بیت کوین به واسطه بالا رفتن عرضه بیت کوین در ایران
 • ارزآوری به واسطه دریافت ارز حاصل از فروش نرم افزار، خدمات و کالای صادراتی به بازار بینالمللی که تاکنون به دلیل تحریمها میسر نبود
 • ارزآوری به واسطه استخراج (ماین) بیت کوین و سایر ارزهای رمزپایه در ایران و جلوگیری از خام فروشی برق مازاد به کشورهای همسایه
 • رونق صنعت توریسم و گردشگری در ایران پس از رشد پذیرش و مقبولیت آن در فضای بینالمللی
 • باز شدن یک کانال امن و جایگزین جهت انتقال ارز حاصل از محصولات نفتی و پتروشیمی به داخل ایران
 • امکان وضع قوانین مالیات بر روی سود خرید و فروش و جلوگیری از خروج سرمایه از سایر بازارها
 • رشد کارآفرینی در کشور به واسطه رونق دادن بخش خصوصی جهت تعامل با بازار بینالمللی

۲. اگر قانونی برای آن وضع نشود:

 • پایین آمدن نظارت نهادهای امنیتی ، پولی و... در کشور
 • عقب ماندن از فرصتی برای ارز آوری و رفع مشکل تبادلات مالی بینالمللی
 • عقب ماندن از سایر کشورهای صنعتی در داشتن سهم استخراج بیت کوین و سایر ارزهای رمزپایه

۳. اگر غیرقانونی اعلام گردد:

 • رشد فعالیتهای زیرزمینی جهت خرید و فروش بیت کوین در ایران
 • عدم امکان کنترل و نظارت بر روی خرید و فروش آن
 • بالا رفتن ریسک معاملات در آن برای متقاضیان به واسطه ورود کلاهبرداران و سوداگران
 • رشد سرسام آور قیمت بیت کوین در کشور نسبت به وضع فعلی، به واسطه اعلام غیرقانونی و نایاب شدن آن

 

سایر نکاتی که لازم است قبل از اقدام به خرید بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال بدانید:

 1. جهت جلوگیری از سواستفاده ، کلاهبرداری ، پولشویی و ... تا قبل از احراز هویت کامل هیچ یک از سفارش های مرتبط با ارزهای دیجیتال قابل انجام نمی باشد. مدارک لازم جهت احراز هویت کامل عبارتند از تایید شماره موبایل ، تلفن ثابت ، اسکن پشت و رو از کارت ملی ، آدرس پستی ( و یا عکس سلفی بهمراه کارت بانکی و کارت شناسایی )
 2. پیمنت24 در سود و زیان حاصل از مبادلات شما هیچگونه نقش و مسئولیتی برعهده ندارد.
 3. در هنگام ثبت سفارش از صحت کیف پول خود اطمینان کافی حاصل نمایید زیرا در صورت اشتباه وارد کردن کیف پول و انجام سفارش ، مبلغ واریز شده غیرقابل برگشت بوده و هیچگونه مسئولیتی متوجه پیمنت24 نخواهد بود.
 4. از اطلاعات حساب کاربری خود در پیمنت24 کاملا محافظت نمایید. در صورت سواستفاده از حساب کاربری شما بواسطه سهل انگاری و عدم رعایت نکات ایمنی مسئولیتی متوجه پیمنت24 نخواهد بود

 

موفقیت و خوشنامی مجموعه پیمنت۲۴  نشات گرفته از اعتماد مشتریان آن است. اعتمادی که به واسطه صداقت و ارجحیت دادن منافع مشتریان به منافع مادی به وجود آمده است.در نظر داشته باشید هیچ یک از کارشناسان فروش ما حق ترغیب مشتری جهت خرید یا سرمایه گذاری در این حوزه را ندارند و از این نظر به طور کامل منع شدهاند ، شما تنها میتوانید از آنها راهنمایی و اطلاعات مورد نیاز خود را دریافت کنید و در نهایت تصمیم آخر در جهت خرید ، سرمایهگذاری یا عدم ورود به این حوزه به عهده خود شما خواهد بود.

منبع: http:// payment24.ir[ چهارشنبه 29 آذر 1396 ] [ 19:18 ] [ درآمد مجازی ]

[ نظرات () ]